Lyže Sporten Bubbler – dlouhodobý test

Náš rider Ráďas již druhým rokem testuje twintipové lyže od českého výrobce Sporten. Jedná se o nejuniverzálnější model této freeski řady. Jak je s nimi spokojen a co by jim vytknul se dočtete dále. "Zásobu lyží mám doma poměrně pestrou takže když je prostor táhnu si s sebou na hory klidně i pět párů prkýnek – do každých podmínek a na každou náladu jedny. Bubblery od Sportenu jsou vždy jedny z nich."

Radim Palan - Sporten Bubbler a Kite Sporten Bubbler - Francie Freeride

Pokud jsem z nějakých důvodů omezen (např. v letadle, nebo malém auťáku) – volím Bubblery jako jedničky. No a když omezen nejsem táhnu rychlé obřačky na dlouhý oblouk, hbité slalomky na krátký, široké freeridovky do hlubokého prachu a právě Bubblery když nevím co by. Dá se na nich všecko, i supr skákat.

Lyže Sporten Bubbler vynikají nejenom svým ujetým vzhledem, ale právě také univerzálností použití.
Lyže Sporten Bubbler

Já osobně, stejně jako nemám rád vaky na lyže, nesnáším kompromisy. Tím Bublery ale určitě nejsou. Mají své osobité vlastnosti a nejvíce doma jsou jistě v klasickém českém prachu mezi stromky. Do hlubšího zahraničního sněhu s více prostorem se hodí spíše lyže Sporten Gambler viz. minulý článek s dlouhodobým testem.

Lyže Bubbler toho se mnou procestovaly již opravdu dost – Česko, Slovensko, Rakousko, Francii, Polsko, Německo atd. Měl jsem je loni také v Norsku, kam jsem letěl letadlem a mohl jsem mít jenom jeden pár lyží. Tam dostaly zabrat nejvíce a rozhodně to byla dobrá volba. Od té doby nepřemýšlím a kdykoli nevím jaké lyže si vzít, vždy sáhnu po nich.

RPS a Sporten Bubbler Sporten Bubbler - Norsko

Poznaly všechny druhy sněhu, jezdil jsem na nich klasicky, za skůtrem, za autem, s kitem… po sjezdovce, po poli, po zasněžené silnici, na skokách, v prašanu, v lese i ve vodě… jenom na beton a do bahna jsem je teda netahal… a schválně kdo uhodne proč... =)

První rok byly supr skvělý i na tvrdou prudkou pistu. I když se mi do toho ze začátku nechtělo, tak jsem si je pořádně nabrousil a správně navoskoval a potom jsem se nestačil divit co se z nich dalo vymáčknout. Po roce a půl intenzivního ježdění se už trošku vypráskaly (to ale dalo čekat, když celou dobu przní 100kg živý váhy) ale do hlubšího sněhu nebo na české rozbité sjezdovky jsou stále top.

Bubblery mají klasické camber prohnutí, ale je to poctivá sendvičovka, která je měkká na špičce a tedy dobře plave v prašanu a pěkně točí na sjezdovce i při nižších rychlostech. Dřevěné jádro je samozřejmostí. Lyže jsou to celkem hravé, i s radiusem 21m. jsou lehce točivé a podrží za každých podmínek. Širší střed lyže (97mm – to není nijak moc) dává jistotu v každém terénu. V prachu pěkně nese a na upravené sjezdovce netrvá přehranění nikterak dlouho. 

Sporten Bubbler - freeski Waterslide Sporten Bubbler

Vyrábějí se ve dvou velikostech – 175cm a 185cm. Rozměry při 185cm, které jsem si já ke své 190cm vysoké postavě zvolil jsou: špička 133mm, střed 97mm a patka 124mm. Radius 21m (při 175cm je radius krásných 19m a ostatní rozměry jsou stejné). Lyže váží 2kg bez vázání.
Vázání jsem si tam střelil závodní Marker comp 16, jenom brzdičky jsem musel pořídit širší. Zavrtal jsem ho bez podložky přímo do lyže cca 3cm dozadu za střed. Ideální by Bubblery byly v kombinaci s vázáním Jester. Duke (chodící vázání) by na ně, dle mého názoru, bylo asi zbytečné. Lyže se svou povahou příliš nehodí na dlouhé výšlapy a tůry.

Kvalitní skluznice a silné hrany zaručují, že i když trefíte nějaký šutřík, skalku nebo pařez, s lyží se nic dramatického nestane. Určitě se ale vyplácí si je pořádně mazat a brousit... jako ovšem každé lyže.

Sporten Bubbler - kiteski Radim Palán - snowkite

Na skicross by to s nima také mohla být docela sranda, vzhledem ke zvednutým patkám… za nikým na twinech se nedá moc dobře jet, protože od zvednutých patek odlítává až nepříjemné množství sněhu, zmrazek a jiného nepořádku… joooo až se budou vyrábět obřačky se zvednutýma patkama, to bude na tratích sranda =)
Link na web výrobce je tady.

Celkový verdikt – véééliká spokojenost, nejuniverzálnější lyže co mám doma a za doporučenou MOC 7890,- Kč bych do nich určitě šel znovu. Doporučuji a jak již naznačil Dub – Support the locals, cause locals ride harder!
Lyže Sporten Bubler