Skicross - Radim Palán zvítězil na Novém Zéladnu

Naši dropiťáci Radim Palán a Monika Žďárková tráví léto na Novém Zélandu. Nedávno se zúčastnili největšího NovoZélandského skicrossového závodu a ostudu tam rozhodně neudělali… no i když… zde je jejich dobrodružství plné štěstí v neštěstí, nebo neštěstí ve štěstí - jak chcete! ;)

Ráďas s Mondie jsou každý den na zasněženém kopci klouzajíc se na prkýnkách dolu. Mají postavenou také svoji vlastní malou skicrossovou & snowboardcrossovou dráhu takže můžeme říci, že natrénováni by měli být výtečně a když se k tomu přidá setkání na svahu s nejlepším lyžařem současnosti – Tedem Ligetym, od kterého se toho dá spousta odkoukat, je cesta ke stupínkům nejvyšším otevřena dokořán.
Lake Opuha Freeride Mt. Dobson
SnowBoardCross mount dobson Radim Palan, Ted Ligety, Monika Zdarkova
Lyžařský areál Broken River pořádal ve svém středisku v pořadí již šestý skicrossový závod nazvaný Rider X (čti rider cross). Ten si samozřejmě Ráďas, Mondie a spousta dalších místních i zaoceánských skicrossových nadšenců nemohli nechat ujít. Vzali si volno na svém kopci a namířili si to severně na kopec nedaleký. Tam na ně čekala spousta neobvyklých a nečekaných překvapení.
 
Asi 200km dlouhá cesta byla opět, jak je tomu na Novém Zélandu zvykem, velice malebná. Později se k malebným panoramatům přidaly také další „ne už tak supr“ skvělé zážitky. 
 
Zaparkovat pod horou a hurá do místní unikátní „homemade“ tramvajky (ano, Brňáci ji mohou nazývat Šalina), která by se dala přirovnat k malé Petřínské lanovce. Ta je během 5min. vynesla o několik desítek výškových metrů směrem vzhůru. A tam začalo jít do tuhého…
Radim Palan voskovani lyzi Broken River tram
Koupili permici, nafasovali opasek nutný k jízdě na lanovém vleku, tzv. nutcracker a se čtyřmi páry lyží a těžkou lyžařskou bagáží se vydali na asi 15min. výšlap po lávkách a nejrůznějších schodech, až ke spodní „stanici“ provazového vleku. Cestou nahoru atmosféru dotvářejí všudy přítomní papoušci Kea, kteří jsou velice inteligentní a rozcupují Vám hned vše nehlídané v domnění, že je tam jídlo a že je pak budete honit, což je jejich nejoblíbenější hra. =) 
Mondie a papoušek Kea Broken River
Po výšlapu naše ridery čekalo přezouvání ve sněhu (kdo zná 150lyžáky ten ví své) a psychická příprava na ono děsivé lano. Ono lano je pro začátečníky, řeklo by se… jenže tohle lano je jiné a vyjet na ultra rychlém provazu za použití jejich speciálního systému, který připomíná louskáček ořechů, není vůbec, ale vůbec snadné. A do toho plná lyžařská polní… 
Mondie to, ale zvládla s noblesou, jenže Ráďas už tak noblesní nebyl. Po jednom veselém pádu a následném couvání a pádu dalším se mu to ale nakonec podařilo také. 
Lano je dovleklo do poloviny neurolobvaného kopce, kde na ně čekala krásná velká chata se slunnou terasou a konečně nějaké to zázemí – Palmer Lodge.
Broken River ropetow Broken River Palmer Lodge
Radost z prvního úspěšného použití „ropetow“ s nutcrackerem však rychle vystřídalo zděšení, protože Mondie cestou nahoru ztratila svoje tenisky, které byly připnuté na jejím baťohu. Po půlhodinové peripetii se ale naštěstí nakonec v prašanu našly, tak nemusela cupitat domu bosky. Pak už nic nebránilo tomu konečně se zaregistrovat, prohlédnou si trať a započít trénink.
Broken River slope Broken River
Mondie ropetow Broken River pond skim
Trať byla dlouhá asi 50 vteřin a velice různorodá. Čítala tradičně skicrossově celkem sedm skoků různých velikostí (několik velice nebezpečných, hloupě postavených), tři klopené zatáčky, rolety a netradičně také 150metrový traverz čerstvým prašanem a na konci jezdce čekala perlička – asi 10ti metrový bazének napuštěný vodou, který museli všichni zas a znovu překonávat.
fans Broken River Broken River water slide
Čtvrtá tréninková jízda se stala osudnou pro naší milou Mondie, která si velice rychle zvykla, jako správná skicrossařka, lítat bomby a tak přeletěla dopad jednoho velikého skoku a odnesl to její loket. Bolest a hlavně představa toho, že se bude muset složitě drápat „pekelným provazem“ nahoru za použití pouze jedné ruky, byla nemyslitelná a tak musela závod odpískat. =/ Na vodě se Mondie řídí heslem „skákej výš a dál“… na sněhu to ale bohužel neplatí vždy… ;)
Broken River water crash Broken River kids
Pro Radima Palána trať směrem dolu nepředstavovala ani zdaleka takovou hrozbu jako následující cesta nahoru nutcrackerem… =D Trénink zvládl bez problémů, postrašil soupeře a kvalifikoval se do závodu. Pak následovali vyřazovací heaty po čtyřech riderech. Ráďas, jako obvykle, ujel všem hned na startu a náskok si dokázal držet celý sjezd i když míst k předjíždění bylo opravdu hodně. Ráďas vítězil stylem start – cíl a byl tak vždy první, kdo si smočil lyže v závěrečném WaterSlidovém bazénku (anglicky pond skim). 
Jediný zajímavý okamžik prožil v semifinále, když mu na záda dýchal závodník ze sousední Austrálie, který však přepálil předposlední velký skok a přistál na nebohém panu fotografovi. Snad jsou oba v pořádku.
Radim Palan, skicross winner Radim Palán - rider x new zealand winner 2013

Radim Palán vyhrál celý skicrossový závod a na vždy zapsal do historie střediska Broken River první české jméno… za to ho při vyhlášení výsledků a předávání cen čekal mega aplaus, na který dlouho nezapomene.

 
Po závodě se všichni účastníci řídili neoficiálním heslem střediska „Ski field Broken River = drinking club, with skiing problem“ a následovala společná večeře z grilu a také ohýnek na sněhu.
Broken River Broken River night
tim fire radim palan winner skicross
Tím to pro naše dva dropiťáky však neskončilo… propásli poslední tramvaj směrem dolu tak museli po tmě šlapat necelou hodinku s plnou výstrojí po svých. Unaveni padli do auta, vyspali se pod horou a ráno zavítali na místní národní sport Rugby. Tam jim první nakopnutý míč rozbil okénko u auta… nic naplat, závěrečné ráchání se v blízkém oceánu a cestou zpět úspěšný jezerní rybolov a hned bylo vše napraveno! Kiwi style… =) 
 
Nyní se Radim s Monikou již připravují na další zajímavou akci s názvem Dobson Dash. Netradiční triatlon, který tvoří sjezd hory na lyžích, potom 15km dolu kamenitou cestou na horském kole a závěrečný 6km běh korytem tekoucí řeky. Budeme Vás určitě informovat o tom, jak to dopadlo!
radim palan news paper new zealand golf, fairlie new zealand
Závěrem: Skicrossový závod to byl ojedinělý, zábavný a vcelku podařený, na evropské poměry však velice nebezpečný. Středisko Broken River je krásné, převážně freeridového charakteru a rozhodně není vhodné pro obtloustlé turisty a rozhodně ne pro začátečníky… kdo touží po nezvyklém a vyčerpávajícím lyžařském zážitku, vřele doporučujeme! =)
Broken River Radim Palan, skicross winner Radas a Mondie
See video