Skicross - Petr Urban vyhrál rakouský pohár v Gosau

Předposledním závodem pokračoval rakouský pohár ve skicrossu, tentokrát v hornorakouském Gosau. Můžeme říct tradiční středisko skicrossu zaslíbené, jaké zde byli loňské a předloňské závody se můžete dočíst zde a zde.-) I letos se v Gosau jelo v březnovém termínu na sklonku sezony. Chuť zazávodit si tentokráte našli pouze „dva“ bombarďáci z čech, dropit rider Petr Koudela a Petr Urban  a s nimi celkově dalších 40 závodníků převážně z Rakouska.

Letošní trať se moc nelišila od těch z předchozích ročníků, start byl tentokráte posunut o trochu dolů, tudíž chyběl náš oblíbený start z rampy a prudkého kopce dolů do rovinky, ale i tak nám start vyhovoval. Trať na první pohled zase připomínala obří slalom, jelikož nějakých skicrossových překážek, jsme se moc nedočkali. Slovy závodníka, tři velbloudi, jeden skůček a negativní zatáčka a jinak obří slalom. Navíc povrch tratě byl v určitých místech značně nerovný, což bylo umocněno tím, že trať nebyla postavená na klasické sjezdovce. Zatímco trať nebyla úplně podle našeho gusta, tak za to sluníčko a přilehlá hospůdka s velmi sympatickou zahrádkou nedaleko startu určitě potěšila.-) Závod, jak je na rakouské poměry zvykem, měl tradičně dobrou organizaci a tak se trénink a kvalifikace odjely rychle. Do finálových rozjížděk se kvalifikovali oba naši, Urbi na třetím místě, Koudy na místě devátém, i vzhledem k tomu kdy při projetí jedné z bran ztratil pravou hůl.

Bohužel hned ve druhé finálové rozjíždce juniorů, potkal ošklivý pád jednoho ze závodníků a byl to pád takový, který si vyžadoval přílet záchranného vrtulníku. Závod se tak zpozdil o dobrou hodinu. Klučina to odnesl otřesem mozku a pár modřinami, ale měl by být v pořádku. Pauzu jsme vyplnili na přilehlé zahrádce jedním oroseným weisbierem (zasvěcení určitě vědí) a čekali, až se závod opět rozjede.

Skicross se opět rozjel, Urbi ve třetí rozjíždce v červeném dresu a Koudy ve čtvrté v modrém. Po tom co se ale Urbi postavil na start, startér zjistil že Urbi nemá chránič páteře, a po tom co odlétl záchranářský vrtulník, bylo vcelku logické, že Urbiho nechtěli pustit na start. Přišlo ale úplně něco nečekaného, kdy kolegiálně jiný závodník, který bohužel neprošel kvalifikací juniorů, zapůjčil Urbimu svůj páteřák, za což patří neznámému závoďákovi velký dík! Urbiho to nerozhodilo a následnou rozjíždku vyhrál z prvního místa. Podobný stres naštěstí na startu neměl Koudy, vybral jsi správnou startovní bránu a svou rozjíždku také stylem start cíl vyhrál. Oba naši se následně potkali v semifinálové rozjíždce, Urbi opět v červeném, Koudy ve žlutém. Tentokrát postup vyšel jen na Urbiho a tedy postup do velkého finále, na Koudyho zbylo finále malé. Na velké finále Koudy zapůjčil Urbimu své delší hole a podle slov Urbiho , to mělo rozhodující vliv, jelikož start by velice důležitý a za celý závod snad nedošlo k jedinému předjetí na trati. Urbi tedy pokračoval ve stylu z předchozích rozjížděk a i ve finále si dojel pro první místo a pro první místo celkově v závodě, velká gratulace, na konec sezony velmi dobrý výsledek! Koudy jel malé finále, bohužel ve žlutém dresu měl nejméně výhodnou startovací bránu, po startu ho navíc zavřel kolega v modrém a Koudy si dojel pro osmé místo celkově, což není špatný výsledek vzhledem k tomu jak se letošní sezona pro Koudyho vyvíjela.

Finále Rakouského poháru včetně Rakouského a Německého mistrovství se koná tento víkend v Lienz, kde jsme také závodili dva roky zpátky. Report z tohoto skicrossu naleznete zde.