Skicross - Open závody ve Velkém Meziříčí

Dálnice D1 Praha - Brno, úsek nám všemi známý = skicross v autě na silnici… Ale co má skicross na lyžích společeného s dálnicí D1? Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí!
Nedaleko dálnice se konaly 17. - 18. 3. 2012 skicrossové a boardercrossové závody. A bylo o co stát!

Za velké podpory místního skiareálu, skiklubu Velké Meziříčí a stavitele, pořadatele a dlouholetého skicross ridera Marcela Leška vznikla velmi zajímavá trat v délce přes 30 vteřin s několika zatáčkami, vlnami a skoky. Byla skvěle přehledná a od startu se dala pozorovat až do cíle. V počasí kdy okolo už kvetly kytky a v lese borůvky byla trať výborná a dala by se porovnávat i s těmi z letošního Českého poháru.
Místní skiareál se navíc vytáhl druhé eso v rukávu a to tím, že za cenu 490,- Kč jste měli kompletní balíček celodenní jízdenky na vlek, startovné, oběd a nocleh v penzionu přímo na sjezdovce! Ano to není sen, ale čistá realita, na českých závodech nevídaná. Jooo je vidět že to jde, i když se někdo nesnaží jenom rejžovat prachy.

Ale teď již k samotnému závodu, který začal smutnou událostí, kdy se 10. 3. 2012 při závodu Světového poháru ve skicrossu ve švýcarském Grindelwaldu po těžkém pádu zemřel kanadský jezdec Nick Zoričič. Minutou ticha závodníci uctili jeho památku a vyjádřili soustrast jeho nejbližším.
Následně se závod rozjel v plném proudu. Po prohlídce a tréninku začala kvalifikace, podle kvalifikace se vytvořily rozjíždky, ve kterých se ale nevypadávalo. Jezdilo se na body, kdy první bral čtyři body, druhý tři body atd. a podle výsledného počtu bodů se vytvořilo malé a velké finále.

V sobotu si nejvíc bodů vyjel Péťa Urban, ani v jedné rozjíždce nepoznal hořkost porážky a právem si vyjel první místo. V pořadí druhý byl Mates Klouzal, který z pěti rozjížděk byl pouze jednou druhý a druhý skončil i celkově. Třetí flek si v teplém počasí vypotil dropit.cz rider Honza “Dub„ Doubek, který až v poslední rozjíždce dojel na třetím místě a třetí flek bral i celkově.
Závod se jel v nádherném počasí a to všechno podpořila i skvělá organizace kdy závod skončil ve 13hod. a závodníci se následně mohli oddávat odpočinku a nabíráním sil do dalšího závodního dne i na následné afterparty.
Celou akci podporovala hlavně Alpa a Rudolf Jelínek, takže o zábavu bylo postaráno.

Neděle probíhala opět jako v sobotu - po kvalifikaci se jelo 5 rozjížděk vytvořených podle časů v kvalifikaci. Závod měl opět rychlý a zábavný spád, podpořený spíkrem Jarkem Kokešem, dlouholetým fanouškem a stavitelem skicrossových tratí, takže se několik desítek přihlížejících diváků bavilo nejen pohledem na závodníky v trati, ale i jeho spíkováním. Role startéra se chopil zraněný dropit.cz rider Ráďas a závodníkům ve startovacích branách pěkně zatápěl.

V neděli tak jako v sobotu si příčku nejvyšší vyjel opět Péťa Urban, druhý byl toho dne dropit.cz rider Honza Doubek, třetí Matěj Klouzal a čtvrtý Marcel Leško, který stíhal jak roli jezdce,organizátora a zároven pozici v technické četě na trati, klobouk dolů.

Také je potřeba zmínit kategorii dětí, kteří se s náročnou tratí občas poprali lépe, než dospěláci! Např. takový vítěz nejmladší kategorie 10ti letý Filip Vošmera dal v kvaldě 3chlapáky a i v rozjížďkách by se s nimi mohl klidně měřit. Takže holky i kluci – respekt!

Oba dva dny byly bohaté na skicross, bohužel o fous chudší na snowboardcross – závodníků dorazilo první den jen pár (čti dva), druhý den to již bylo lepší a byli čtyři. I v tomto malém počtu dokázali však několika skicrossařům přímo zlomit srdce ;D

Vážných zranění na trati bylo poskromnu a až na olympijskou hvězdu Lukáše Vaculíka, který si udělal koleno a čeká ho operace, se nikomu nic vážného nestalo. Lukášovi přejeme, ať se dá co nejdřív dokupy – nejseš v tom sám chlape! ;)

Více než 200 fotek z tohoto skicrossu a snowboardcrossu na našem facebooku - Dropit (http://www.facebook.com/Dropit.cz) tak nám dejte palec nahoru a pokochejte se ;)

Závod ve skvělém počasí jsme si velmi užili děkujume organizátorům za skvělé závody a již se těšíme na další ročník opět ve Velmezu! A jestli se na nějaký závod opravdu vyplatí přijet, jak divákům tak závoďákům, je to právě tenhle!