Skicross - Mistrovství České Republiky 2015

Je tu report o letošním skicrossovém mistrovství ČR! Je dost unikátní, protože poprvé v historii je mistrem někdo jiný než žijící legenda českého skicrossu Tomáš Kraus. Ten bohužel kvuli zranění musel tyto závody vynechat. Další zvláštností je také to, že se závody více než skicrossu, podobaly spíše motocrossu a skupenství vody, na kterém se normálně lyžuje, připomínalo více hlínu, než sníh.

Jednalo se vlastně o dva závody. První – sobotní – byl klasický FISák s hobby a dětskou kategorií. Druhý – nedělní – bylo vlastní Mistrovství České Republiky.
V sobotu se na FISák sešlo opět docela dost závoďáků i se zahraniční účastí (Slovinci, Polák, Belgičané, Bělorusové, Slovák…), proto pořadatelé měli co dělat, aby trať udrželi sjízdnou. Neměli to ale vůbec snadné. Ráno byla zmrzlá a muselo se čekat, až se sníh trošku zpomalí. Poté už ale zase tála a musela se tedy zavřít spodní sekce. Nejdříve finálový skok, který by se přelétával, až do bufetu a poté i cílový sešup. Celá trať tedy patřila mezi ty kratší, s průměrnými časy okolo 33 – 37 vteřin.

Skicross Rejdice

Radim Palan Rejdice Skicross start
Mondie skicross Rejdice Jiri Cech Skicross crash
Startovní sekce byla pěkná, tvořena terénními vlnami. Potom několik zatáček, vyhnout se hlíně a měkkému sněhu, skok přes pyramidu, či velblouda a poté už rovně do cíle. Nic složitého, start byl hodně důležitý.
Jezdci měli jednu tréninkovou jízdu a poté už následovala kvalifikace. Náš rider a velký favorit celého závodu Jirka Čech bohužel při průjezdu cílem zavadil špičkou lyže o poslední bránu a to ho stálo nohu – vážná zlomenina těsně nad lyžákem. Musel být tedy transportován do nemocnice, kde podstoupil operaci. Vše ale dobře dopadlo a už je doma v péči kamarádů.
Nejrychlejším jezdcem kvaldy byl tedy Polák Mateusz Habrat.

Hobby skicross Deti skicross Rejdice
Finale Skicross Rejdice - Masterl, Habart, Palan, Golub Vitezove Skicross Rejdice Palan
Poté následovaly rozjížďky ve čtyřech skicrossařích, byl to docela boj a o pády nebyla nouze. Nakonec se ve finále sešel náš dropit.cz rider Radim Palán se dvěma Slovinci a právě momentálně nejlepším Polákem Habratem.

První zatáčka rozhodla o konečném pořadí elitních mužů – 1. Habrat, 2. Matic, 3. Palán.

Druhým nejlepším Čechem byl Pavel Balcar na 6. místě.

Kategorie FIS Ženy. – Barča Procházková, 2. Lucka Juricová, 3. Pavlína Procházková.

Kategorie hobby ženy – 1. Monika Žďárková (dropit.cz), 2. Jana Fotbalistka, 3. Jitka Dulajová

Kategorie hobby muži – 1. Sváťa, 2. Tomáš Verner, 3. Tomáš Balický, 4. Jan Karel.

Děti předváděly skvělé výkony, ale jejich výsledky zatím neznáme.

Vitezky Hobby Skicross Rejdice Zdarkova Vitezky FIS Skicross Rejdice
Neděle a Mistrovství ČR ve skicrossu.

Po pěkném 3. fleku v sobotním FIS závodu, kdy se před něj dostal pouze Slovinec a Polák měl Palán nadějně nakročeno také na nedělní titul Mistra ČR.

Ve skicrossu ale není nikdy nic předem dáno a stejně tomu bylo i nyní.

Opravdu spíše letní počasí nedovolilo odjetí klasického skicrossového závodu ve čtyřech. Trať byla po kvalifikaci prohlášena za neregulérní, z důvodu velkého tání sněhu - jak můžete vidět z fotek, jezdilo se spíše po bahně, než po bílém prášku. Bylo by příliš nebezpečné do toho vjet ve čtyřech. Minimálně lyže všech závodníků by to odnesly pořádně.
Výsledky se tedy vyhlašovaly z kvalifikačních časů, kdy nejrychlejší byl opět Polák, druhý Slovinec a třetí Čech Mates Mrštný, kterému se kvalifikační jízda opravdu povedla.

V samostatném vyhlašování FIS Mistrovství České Republiky zvítězil tedy Mrštný, vicemistrem se stal Radim Palán a třetí skončil Jakub Henig. Za zmínku stojí i 4. místo Pavla Balcara, protože se Palán, Henig i Balcar vešli všichni do 2 setin!!! vteřiny.

FIS ženy - u bab to při neúčasti zranění Nikol Kučerové a rozhádané Andrey Zemanové skončilo následovně: 1. Barbora Procházková, 2. Klára Kašparová, 3. Pavlína Procházková

Hobby muži – 1. Adam Císař, 2. David Balický, 3. Michal Bůžek, 4. Milan Holec.

Děti – 1. Matěj Černý, 2. Zdeněk Štefek, 3. Šimon Šnajdr.

Vitezove Hobby Skicross Rejdice Vitezove Deti Skicross Rejdice
Deti Skicross Rejdice Vitezky Vitezove Mistrovstvi CR ve skicrossu Palan, Mrstny, Henig
Kdyby bylo více sněhu (a jako již tradičně více cen při vyhlašování – i jenom hloupé medaile dělají lidem radost, pozn. redakce) byl by to důstojný konec českého skicrossení v roce 2015. Za dané situace se ale po příjemném dni stráveném na svahu opalováním, nedalo dělat nic jiného než se rychle rozloučit a těšit se na příští sezonu.

Všem gratulujeme a české repre - Jirkovi, Tomášovi a Nikol přejeme brzké uzdravení a rychlé opětovné postavení na lyže!