Skicross - Mezinárodní závody FIS Pfronten 2013

Předposlední únorový víkend byly všechny oči a hlavně ty české upřeny do krkonošského střediska Harrachov, kde se měl po 7 letech uskutečnit závod světového poháru ve skicrossu. Závod byl bohužel pro nepřízeň počasí zrušen, ale ve stejném termínu se v německém Pfrontenu jely dva FIS závody ve skicrossu. Těm se v tomto reportu budem věnovat.

Bavorské městečko se 7500 obyvateli, dá se říct tradiční středisko, kde se každoročně jedou závody ve skicrossu.

Ani ve Pfrontenu ze začátku počasí úplně nepřálo a těsně před závody napadlo spousty nového sněhu, který obzvláště pořadatelům, dělal velké vrásky na čele. Naštěstí na víkend se počasí umoudřilo a pořadatelům se zpod nového sněhu, podařilo vyhrabat dobrou trať, dlouhou okolo 1000m, spíše sjezdového charakteru. Trať obsahovala asi všechno... od dvojitých a trojitých vln, po větší corner skok a v závěrečné části tratě dva step downy. Trať byla hezká, přehledná, široká a bezpečná.

Dá se říct, že kdo nejel na svěťák do Harrachova, tak ten jel do Pfrontenu. Na startu byli silné týmy Ruska, Švýcarska, Rakouska, Německa, Francie, Itálie, Slovinska i ty menší jako Finsko, Belgie, Austrálie, Kazachstán a v neposlední i tříčlený tým z Čech. Kompletní nabitá startovní listina čítala v obou dnech 100 jmen.

V silné konkurenci přijeli závodit pro vavříny i čest tři závoďáci z Čech, dropit rider Koudy, Vítek a Lucka Juricovi.

Závod začal v sobotu v pomalém tempu, jelikož příval nového sněhu byl opravdový problém. Změklá trať byla pro závodníky nebezpečná a tak závod začal pro závodníky stahováním tratě. Nemakáš, nejezdíš .-) Pořadatelé se snažili opravdu na maximum a závod s měnším spožděním začal. Bohužel závod nabral nějakou tu hodinku zpoždění, ke smůle se odpoledne zatáhlo a přidala se i hustá mlha. Vzhledem ke špatné viditelnosti a k pokročilé denní hodině, platili výsledky z kvalifikace a finále se z bezpečnostních důvodů nejelo. Čechům se až tak tolik v kvalifikaci nedařilo, Koudy ani Vítek by se do finálových rozjížděk, pokud by se jely, neprobojovali. Lucka si vyjela 16. místo, což by ji zajistilo účast ve finálových rozjížďkách.

V Neděli se Pfronten probudil do krásného slučného rána a nic nebránilo, aby se druhý závod rozjel na plné obrátky. Nedělní trať, skvěle připravená a díky tomu, že v noci ze soboty na neděli napadlo asi jen okolo 1cm sněhu, se výrazně zrychlila. Pořadatelé ale na tuto změnu dokázali rychle zareagovat a sekci po startu mírně změnili tak, aby byla pro všechny bezpečná.

Češi Vítek, Koudy a Lucka posilněni ze sobotního večera dobrým steakem a plzničkou čepovanou v místní restauraci, určitě chtěli vylepšit svoje výsledky ze soboty. Nabuzení se všichni tři pustili do kvalifikace. První jela Lucka a svým standartním výkonem čekala, zda jí to bude stačit do šestnáctky. Druhý se pustil do tratě Vítek, jel pěknou jízdu, ale bohužel s několika chybami, což ho stálo drahocenné sekundy a bohužel dveře do finále mu zůstaly zavřeny. Poslední z čechů jel dropit.cz rider Koudy. Pocitově dobrá jízda, ale s také drobnými chybami... i pro Koudyho kvalifikace bohužel znamenala konec.

Nedělní závod se odjel kompletně celý i s finálovými rozjížďkami, na výsledky se můžete podívat zde.

V německu skicross zůstane. První březnový víkend se přesune o několik kilometrů dál do Mittenwaldu, kde i v předešlých rocích se jely závody německého poháru či FIS. I tento rok by jste neměli přijít o report z tohoto závodu, podle posledních zpráv míří na závod početná skupinka českých závodníku i s dropit.cz riderem Jirkou Čechem.

See video