Skicross-The Italian job

V době kdy v ruském Soči byli olympijské hry v plném proudu, se v jihotyrolském středisku Watles na severu Itálie, uskutečnili 5 denní závody ve skicrossu. V sobotu by naplánovaný závod kategorie  FIS,v neděli open švýcarský pohár a v úterý závod evropského poháru. Tou dobou to byli jedinné skicrossové závody v Evropě, a tak se na startu sešla velice silná konkurence.

Závodit přijeli i dva dropit rideři Jirka Čech a Péťa Koudela a dva velice úspěšní skicrossaři z populární série se čtyřkou na vrchol, Míra Drtílek a Zuzka Čechová.

Závody začli pátečním tréninkem kdy nás přivítalo krásné slučné počasí.V pátek jsme měli tedy více než 2h na to, se seznámit s tratí, která sloužila jako příprava na olympijské hry německému a švýcarskému týmu.Trať byla okolo 1min dlouhá a nijak zvlášť těžká, co se týče nějakých velkých skoků či doublů, záleželo tedy, jak kdo namazal a jak moc ztratí v zatáčkách.

V sobotu nás opět přivítalo krásné slučné počasí a tentokráte už ostrý závod kategorie FIS. Na tento závod byla vypsána i kategorie juniorů, takže Jirka startoval v Kategorii juniorů a Péťa  v kategorii dospělých. Více se dařilo našemu dropit riderovi Jirkovi Čechovi který obsadil v kvalifikaci 14.místo a v rozjíždce měl tedy zelený dres. Jirka měl dobrý start a až do předpolsední zatáčky držel druhé postupové místo. Bohužel v předposlední zatáčce udělal drobnou chybu, ztratil rychlost a na následné rovince ho předjel za ním jedoucí jezdec. Pro Jirku to bylo nakonec 20.místo v konkurenci více než 40 juniorů. Péťovi bohužel jízda nevyšla a skončil v poli poražených.

V neděli se měl na start švýcarského poháru postavit i Míra Drtílek, jelikož tento závod je i pro jezdce který nevlastní FIS cód. Jenže bohužel neděle byla jediným dnem s nepříznivým počasím a závod kvůli husté mlze a sněžení zrušen. Zbytek dne jsme nezaháleli a perfektní podmínky jsme našli v nedalekém městečku Mals a jeho sportovnímu centru s krytou tenisovou halou, bazénem a posilovnou. Milá slovensky mluvící slečna nám ochotně zapůjčila tenisové rakety a ze skicrossového závodu ve čtyřech, se stala smíšená čtyhra v tenisu.-)

V pondělí byl trénink na úterní závod evropského závodu, a jelikož v neděli připadlo okolo 10 cm nového sněhu a organizátoři měli tedy spoustu práce s přípravou na úterní závod, měli jsme možnost 2 hodinového tréninku startů. Start byl poměrně technický, kdy po tom co se odpíchnete ze startovací brány, se musela rychle sešlápnout dvojice vln, následně krátký table a spina,neboli wu-tang na konec. Starty jsme měli možnost trénovat všichni tři, JirkaPéťa i Míra a pro všechny to byl vítaný trénink, protože tento skicrossový prvek se v ČR nedá skoro trénovat. Každý z nás dal okolo 20 startů a konec dne jsme si spestřili velice humorným závodem v sáňkování na místní sáňakařské dráze.-)

V úterý se šlo opět naostro do závodu evropského poháru, za opět krásného slučného počasí. Tentokráte jsme měli pouze jedno zastoupení a to v podobě dropit ridera Jirky Čecha , jelikož druhý náš dropit rider Péťa Koudela nemá vyjeté FIS body pro start do evropského pohárzu ve skicrossu. Péťa byl tentokrát v úloze předjezdce. Jirka předvedl kvalitní jízdu a bohužel o 0.21s se bohužel nevešel do první 32 jezdců, kteří startují ve finálových rozjížďkách. Jirka nakonec obsadil 35.místo z 66 starujících.

Po závodě jsme ihned odcestovali domů plni zážitků z pěti krásně strávených dnů v Itálii.-)

Více fotek najdete v galerii zde

Special Thanks: Zvláštní poděkování patří firmě Pension Sebastian Tours & Transport která nám na tyto závody zapůjčila auto ze své flotily. Pension Sebastian Tours & Transport je firma sídlíci v Českém Krumlově a nabízí ubytovací možnosti a osobní dopravu mezi Českým Krumlovem a Vídní,Salzburgem,Hallstattem,Linzem,Prahou a dalšími oblíbenými turistickými destinacemi..