Skicross - FIS ČP & S ČT Sport na vrchol - Karolinka 2013

Bílé zlato nám po Novém roce konečně pořádně nasypalo a nic tedy nebránilo odstartovat další sezónu českého skicrossu. Letos s velkou novinkou - projekt České televize „S ČT sport na vrchol“. První závody se jely, stejně jako loni, na Valašsku – v obci Karolínka. A takhle celý projekt probíhal a dopadl…

holky start hobby karolínka

Na tři dny se sjela téměř kompletní špička českého skicrossu a společně s amatéry ze široké veřejnosti si šli pořádně zazávodit na suprově připravenou a promrzlou trať. Ski areál Karolínka je středisko s jednou 800m dlouhou sjezdovkou, přibližně 20km od Vsetína. Od pátku až do neděle ji celou obsadili skicrossaři a skicrossařky snad z půlky Evropy. Na trati se vystřídalo okolo 200 závoďáků a podél ledového koryta se to všecko pěkně obsypalo fanoušky dychtícími po krvi a fandícími nejen (ale hlavně) svým favoritům. A že se měli na co dívat! Trať byla velmi podobná té loňské, jen více zakroucená a s méně skoky. Nejlepší časy se pohybovaly okolo 30 vteřin. Celý závod byl přizpůsoben hlavně začínajícím skicrossařům, tak musela být trať sjízdná pro všechny. Uprostřed byl jeden pěkný skok, který se ale otevíral pouze pro elitní kategorii mužů a žen.
Report z loňského skicrossu v Karolínce naleznete tady.

Tolik populární kategorie hobby,kterou známe z předchozích ročníků českého poháru ve skicrossu, se letos proměnila do projektu české televize s ČT sport na vrchol. V této kategorii je striktní zákaz jezdcům kteří kdy měli aktivní FIS kód a je hlavně pro lidi ze široké veřejnosti kteří si chcou na vlastní kůži vyzkoušet co to vlastně skicross je.

FIS karolínka skicross Skicross Karolínka

Závod byl rozdělen na tři dny a měl dvě dějství – Český pohár FIS (ellite – jezdci s mezinárodní licencí FIS) a S ČT sport na vrchol (hobbíci – amatéři bez FIS licence). Vše se odehrávalo takto:
V pátek mohli hobbíci trénovat a potom následovala jejich kvalifikace – jízdy na čas po jednom. Z té postoupilo celkem 48 jezdců, kteří byli rozděleni do sobotních a nedělních rozjížděk po 24 kusech.
V sobotu přišli na řadu FISáci. Do Karolínky dorazili elitní jezdci z Polska, Slovinska, Velké Británie, Slovenska a nechyběli ani ti domácí z Čech. Čekala je prohlídka, trénink a kvalda.

Radim Palan - skicross Josef Stepan - fotograf

Poté se na svahu objevili opět hobbíci, kteří absolvovali prohlídku trati s odborným koučem Honzou Kopřivou, který poradil, jak si s tou kterou pasáží poradit, na co si dát při skicrosse bacha a co a jak jet. Pak následoval trénink a kvalifikace, kde mohli své štěstí znovu zkusit také závoďáci, kteří se v pátek buďto nekvalifikovali, nebo kvalifikovali až do nedělního závodu plus ti, kteří dorazili až v sobotu. V kvaldě se jelo o 8 míst do závodu, aby doplnili již vybraných 24 (celkem tedy klasicky 32 riderů).
Po kvaldě hobbíků, přišli na paškál opět FISáci, kteří si odjeli celý svůj závod – rozjížďky po čtyřech.

Andrea Kryslova Skircoss karolinka Radim Palan Nord Blanc

Vše bylo pěkně našlapané a tempo udávali hlavně poláci -  Marcin Orlowski a Mateusz Habrat. Neztratil se ani Dropit.cz rider Jirka Čech a s repre kolegou Kubou Koprem poctivě hájili české barvy. Dropit.cz rider Ráďas, který v Karolínce loni vyhrál, letos startoval poprvé od závodu v Bublavěpo kterém ho čekala operace kolene. Dal kolenu pořádně zabrat – tři pěkné crashe a všecko vydrželo, takže i když z toho teď nebyla bedna, byl to úspěšný závod. Dropit.cz rider Koudy se také do rozjížděk probojoval, v první ale bohužel nestačil na tři ostatní dravce a vypadl.
Závod vyhrál polák Mateusz Habrat, druhý jeho krajan Marcin Orlowski, třetí Jakub Kopřiva a čtvrtý náš Jiřík Čech! Jak se Jirka připravoval v létě zjistíte tady. 

holky skicross diváci skicross

V kategorii žen vyhrála slovinka Saša Farič, druhá skončila angličanka Emily Sarsfield a třetí česká reprezentantka Barča Procházková.
Po eliťákách dostali opět prostor hobbíci a také televizní kamery, které vše a všechny poctivě sledovaly. Na to jak všechno probíhalo se můžete podívat tady na záznamu České televizeJely se rozjíždky po čtyřech a bylo to maso. Vyhrál Ondřej Čedík, druhý Marek Jochec, třetí Václav Venolář a čtvrtý Miroslav Drtílek. 
Neztratily se ani holky včele s dropit.cz riderkou Mondie Žďárkovou, která vybojovala celkově 2. místo v kategorii žen. Před ní skončila Barča Světlíková a třetí Barbora Kovaříková a čtvrtá celkem nešťastně Zuzka Čechová.
Po vyhlášení následovala klasická Valašská losovačka startovních čísel FISáků (kdo dostane č. 1 pro přišití den tak zve celou hospodu=D) a po těchto nervech už nic nestálo v cestě slivovičce a dalším parádám co místní mají tak rádi.

heat skicross vítězové skicrossu sobota

V neděli, když se všichni vyškrábali na start, probíhal závod stejným stylem jako v sobotu. Fisáci, Hobbíci, Fisáci a zase Hobbíci. I v tento den a po tak náročném večerním programu se dropit.cz jezdci neztratili! Ve FIS kategorii vyhráli opět poláci a třetí skončil náš Jirka Čech! Kategorie hobby holky patřila v ten den jedině suveréní a hlavně naší dropit.cz riderce Andrejce Krýslové, která všechny převálcovala a přijela si pro zlato. Druhá skončila Zuzka Kohoutová a třetí instruktorka ze Ski&Board school Loap – Týnka Zítková no a věčně bramborová zase Zuzka Čechová.
Kategorii Hobby muži a dalo by se říct, že tedy tu hlavní pro ten den vyhrál talentovaný mladý drak Mirek Drtílek, kterej dělá čest svému jménu a všechny podrtil! ;)'
Na závodech byl k dispozici také profi fotograf Josef Štěpán, který všechny peckově blejskal a hned potom dole u cíle probíhala real time prezentace jeho výtvorů a také přímý tisk fotografií, které si zde lidé mohli zakoupit. Za fotajdy mu děkujeme!
Na videjka se můžete podívat tady v naší videogalerii a fotogalerie tu bude během chvíle, až se probereme tou tunou obrázků =)

vítezové hobby neděle skicross Holky - Monika Zdarkova vitezky

Skicrossové závody v Karolince dostály vysokému standardu, který si loni nahnaly. Všichni si to užili a těšíme se na příští rok!
Další zastávka skicrossu S ČT Sport na vrchol je o víkendu 1. -  3. 2. 2013 v Krušných Horách na skiareálu Boží Dar, poté na Klínovci a finále se pojede na Dolní Moravě.

Kompletní výsledky:
 
FIS  ženy sobota:
1. FARIC Sasa 
2. SARSFIELD Emily 
3. PROCHAZKOVA Barbora 
4. CHAROVA Tereza 
5. STRYCHOVA Simona  
6. JURICOVA Lucie 
 
FIS muži sobota:
1. HABRAT Mateusz 
2. ORLOWSKI Marcin 
3. KOPRIVA Jakub 
4. CECH Jiri 
5. TAKAC Petr  
6. IVANEK Jakub 
7. BARTALSKY Tomas 
8. KLOUZAL Matej 
9. MASTERL Jaka  
10.GOLOB Nik Gal  
11.JURICA Vit  
12.PALAN Radim 
13.MASTERL Matic 
14.KOKES Jan 
15.KOUDELA Petr 
16.KUNC Jakub 
17.KARASEK Jakub  
18.PETRIE Ben 
19.KRASOVEC Andraz 
20.TOTH Jan  
21.BRODT Klemen 
22.KRENEK Jakub 
23.MACALA Miroslav 
 
FIS ženy neděle:
1. CHAROVA Tereza 
2. RIEMEN Karolina  
3. FARIC Sasa 
4. SARSFIELD Emily  
5. PROCHAZKOVA Barbora  
6. JURICOVA Lucie  
7. STRYCHOVA Simona 
 
FIS muži neděle:
1. HABRAT Mateusz 
2. ORLOWSKI Marcin  
3. CECH Jiri 
4. BARTALSKY Tomas 
5. KOPRIVA Jakub 
6. TAKAC Petr 
7. MRSTNY Matej 
8. IVANEK Jakub 
9. MASTERL Matic 
10.MASTERL Jaka 
11.JURICA Vit  
12.GOLOB Nik Gal 
13.KRENEK Jakub 
14.KOKES Jan 
15.PALAN Radim  
16.KLOUZAL Matej  
17.KRASOVEC Andraz 
18.KOUDELA Petr  
19.KUNC Jakub 
20.PETRIE Ben  
21.BRODT Klemen 
22.TOTH Jan  
23.KARASEK Jakub
 
ČT sport 1. Den ženy:
1. Světlíková Barbora 
2. Žďárková Monika 
3. Kovaříková Barbora 
4. Čechová Zuzana 
5. Nová Petra 
6. Kohoutová Zuzana 
7. Zídková Kristýna 
8. Vakešová Barbora 
9. Krýslová Andrea 
10.Malasová Gabriela 
11.Kroupová Eva
 
Muži ČT Sport 1.den:
1. Čedík Ondřej 
2. Jochec Marek 
3. Venolář Václav 
4. Drtílek Miroslav 
5. Brabec Michal 
6. Petrovič Marek 
7. Holec Milan 
8. Březík Adam 
9. Hajdík Karel 
10.Bystřičan Michal 
11.Mikula Josef 
12.Vlček Jakub 
13.Krejčí Jan 
14.Mack Filip 
15.Chovanec Jakub 
16.Vostrejž Ivan 
17.Kovařík Jiří 
18.Purmenski Radim 
19.Kovařík Stanislav 
20.Bydžovasky Milan 
21.Staš Michal 
22.Sobel Dalibor 
23.Bouchal Petr 
24.Rudský Tomáš 
25.Kovařík Marian 
32.Bartoň Tomáš 
32.Bača Václav 
32.Kostka Jan 
32.David Malý 
32.Zgarba Radek
 
Ženy ČT Sport 2.den:
1. Andrea Krýslová 
2. Zuzana Kohoutová 
3. Kristýna Zítková 
4. Zuzana Čechová 
5. Petra Nová 
6. Adéla Bajgarová 
7. Barbora Světlíková 
8. Monika Žďárková
 
Muži ČT Sport 2.den:
1. Miroslav Drtílek 
2. Josef Mikula 
3. Tomáš Rudský 
4. David Lalošák 
5. Marek Jochec 
6. Jakub Svoboda 
7. Jakub Teplica 
8. David Kašpar 
9.-16. Jakub Chovanec 
  Ondřej Čedík 
  Jakub Štastný 
  Dalibor Hykel 
  Šimon Hudler 
  Václav Venglár 
  Radim Gargulák 
  Martin Kořístka 
17.-32. Jakub Juřík 
  Milan Kostka 
  Petr Kubalík 
  Michal Vymětalý 
  Vlastimil Stopka 
  Stanislav Kovařík 
  Jan Hůževka 
  Petr Fojtů 
  Václav Mach 
  David Kašpar 
  Krhánek Ondřej 
  Jiří Hájek 
  Marek Zaoral 
  Jan Rais 
  Miroslav Szpotkowski 
  Filip Mack
See video