Skicross - Finále Evropského poháru - Kühtai 2013

Sezóna všech zimních sportů se pro letošek neúprosně blíží ke svému konci. Jinak tomu není ani v Evropském poháru ve skicrossu, který byl zakončen v půlce března v tirolském zimním středisku Kühtai, finálovým dvojzávodem.

Středisko známe z loňského roku, kdy hostilo Olympijské hry mládeže a na kterých si Veronika Čamková dojela pro stříbro v závodě ve skicrossu. Článek o tomto úspěšném závodě naleznete zde.

Do rakouského Kühtai jsme se vydali ve složení: Jakub Ivánek, Petr Urban, dropit rider Petr Koudela a Michal Svoboda jako servisman, fotograf a nosič dobré nálady.-) Na závodní prodloužený víkend jsme vyrazili již v pátek brzy ráno. Chvilku nám to sice trvalo, než jsme se všichni vyhrabali z postele, ale s hodinovým zpožděním jsme se vydali směr Kühtai. Cesta nám rychle utekla a Tirolsko nás přivítalo krásným, téměř jarním počasím. To platilo pouze ale v údolí. Po tom co jsme vystoupali do nadmořské výšky 2000m.n.m., kde se středisko Kühtai nachází, byla realita úplně jiná. Mlha, sněžení, úplný opak toho co nás potkalo v údolí. Šli jsme tedy hledat raceofice, abychom se mohli zaregistrovat do pátečního tréninku. Sice trochu s problémy a za pomoci kamaráda z rakouského týmu p. Schatze (danke dir!) jsme zastili slečnu odpovědnou za registraci, přímo při obědě v jednom z luxusnějších hotelů, které v Kühtai naleznete na každém rohu. Co přišlo pak, asi z nás nikdo nečekal. Vyšli jsme z hotelu a po mlze a vánici se doslova slehla zem. Azuro kam se člověk podíval, byl naprostý šok jak se dokázalo změnit počasí za 10 minut. S tímto jsme hned dostali větší chut se pustit do tréninku.

Víkend před finálovými závody ve skicrossu, se v Kühtai jeli snowboardcrossové závody a spousta prvků z této tratě bohužel zůstala i nám. Skicrossová trať s minimálně 10 klopenými zatáčkami, několika vlnami a totálně snowbordrossovým stratem, opět nahrávala těm, kdo v minulosti nebo současnoti, jezdí nebo jezdili, obří slalom. Sice pěkný cílový skok, na kterém se lítalo tak 30m, ale to bylo asi jediné hezké místo. Jinak obřák od shora až dolů v délce okolo jedné minuty. V tréninku jsme dali každý tři jízdy, trať byla náročná hlavně co se do délky týče. Dole toho měl člověk už opravdu dost a to ještě musel zmobilizovat síly na závěrečný 30m polet.

Po tréninku jsme se jeli ubytovat, přivítala nás velmi milá paní ve svém útulném pensionku s krásným výhledem do údolí... co více si přát.-) Odpoledne už probíhalo stylem regeneračním a příprava lyží, tak jako před každým závodem.

V sobotu ráno jsme se probudili opět do dne jako z obrázku. Posilnili jsme se vydatnou snídaní od naši paní mámy a vydali se to všem nandat.-) Je nutno připomenout, že vydatně mrzlo a po ránu byla pěkná kosa, což přispělo tomu, že trat byla krásně tvrdá a tolik se nerozbíjela. Závod začal, jak je u každého skicrossou zvykem, prohlídkou tratě a tréninkem. Každý z nás dal dvě jízdy a pomalu ladil fomu na kvalifikaci. Do té se pustilo 73 mužů a 20 žen plus dva češi a jeden valach.-)

Vzhledem k nejlepším fisovým bodům jel jako první Kuba, závodník, který mixuje závody v alpském lyžování a ve skicrossu. Druhý se na start z českých závodníku postavil Péťa Urban, dlouholetá stálice českého skicrossu a do třetice dropit rider Péťa Koudela. Z českého minisoubije na tom byl nejlépe Kuba, následován Urbim a Koudym. Bohužel ani jednomu z nás jízda nesedla natolik, aby se alespoň jeden z nás dokázal kvalifikovat do finálových rozjížděk. Myslím si, že se ale není za co stydět, protože startovní listina opravdu nabitá od shora, až dolů a podmínky které mají některé týmy, jsou opravdu nesrovnatelné s tím, co máme my. Viz. příklad toho, kdy vedoucí ruského týmu neřešil na prezentaci to jestli mu vrátí 500 EUR nebo ne.-) Po závodě jsme dali ještě pár volných jízd, zaskákali ve snowparku a uvelebili se na pěkné zahrádce v nedaleké hospůdečce, posilnili se nějakou místní specialitou a s myšlenkami co vylepšit na závěrečný den.

V neděli opět počasí jako ze žurnálu a den odstartoval tak, jako ty předešlé v pořadí, snídaně, odjezd na kopec - prohlídka trati - dvě jízdy v tréninku - kvalifikace. Jako první jel zase Kuba, Urbi a Koudy. Bohužel stejný scénář jako v sobotu a to stopka pro všechny už v kvalifikaci. Jelikož byla neděle a nás všechny čekali pracovní nebo školní povinnosti, ihned po kvalifikaci jsme se vydali na cestu domů a tím pro nás tři krásné dny, co se počasí týče v Kühtai, skončily.

Co říct závěrem.. hezký výlet, krásné středisko i počasí, jen ty výsledky nevyšly úplně podle představ.-)

See video