Red Bull NordiX 2013: Špindlerův mlýn

Na svazích ve Svatém Petru teče Red Bull proudem a k vidění jsou klopky, velbloudí hrby, skoky, sprint do kopce a hlavně volná pata. Znamená to jediné – i běžkaři chtějí ukázat co v nich je, světové finále Red Bull NordiX  2013 je tu!

Na stavbě trati se podílel bývalý reprezentant  v severské kombinaci a vítěz NordiXu 2012 Láďa Rygl. Dle slov samotných riderů byla trať nejobtížnější ze všech odjetých ročníků. I tento fakt sliboval velkolepou podívanou.

Závod byl dvoudenní, přičemž v pátek se odjela dvoukolová kvalda (počítal se lepší čas) a v sobotu pak samotné rozjížďky. Z kvalifikace postupovalo 64 mužů a 16 žen. V pátek se na start postavilo celkem 250 riderů z 12-ti zemí, 200 mužů a 50 žen. S tratí se poprali jak amatérští lyžaři, tak i hvězdy českého lyžování jako například: Lukáš Bauer, laufař Standa Řezáč, biatlonisté Ondra Moravec a Michal Šlezinger nebo také Daniel Mesotich z Rakouska, Dušan Kožíšek a také VVV (Velký Vojta Veselý)! I v ženské kategorii zněla zvučná jména: obhájkyně světového titulu Lída Horká, biatlonistky Gabriela Soukalová a Veronika Vítková, mistryně světa z Val di Fiemme Heidy Weng z Norska ale také Eva Samková a další. Zkrátka NordiX nabídl maximum co mohl. Hned kvalifikace ukázala a tak trochu i potvrdila hlavní favority sobotních rozjížděk. Mužskou kvalifikaci vyhrál famózně Dušan Kožíšek a druhý byl Dan Máka (vítěz světového finále z Davosu 2010), u žen pak vyhrála Lída Horká a druhá Gabriela Soukalová. Jediný zástupce Dropit teamu Aleš Havel při své premiéře na NordiXu, neprošel sítem kvalifikace.

V kvaldě se ukázalo, že být jen výborný lyžař nestačí. Do rozjížděk se nedostal třeba takový borec, jako Lukáš Bauer. Muži se po kvalifikaci rozdělili podle klíče do 16-ti čtyřčlenných rozjížděk, ženy pak do čtyř. Z každé rozjížďky postupovali dva závodníci. V ženské kategorii jezdila stylem start-cíl Lídá Horká a tím říkala soupeřkám, že si obhajobu nenechá nikým vzít, stejně velkolepě postupovala i druhá z kvalifikace Gábina Soukalová. Tyto dvě závodnice se potkali v semifinále, ve kterém se Gábina připletla do kolize a to pro ní znamenalo „pouze“ malé finále. Teprve ve Velkém finále Lída ukázala, kde je její potenciál. Suveréně nejlepším časem letošního NordiXu si dojela za obhajobou.

Mužské rozjížďky nabídly ostřejší styl jízdy. Hlavní favorité Kožíšek s Mákou postupovali dál a dál až se potkali v samotném Velkém finále, postavili se k nim Mário Kubiš ze Slovenska a Morten Vannebo z Norska. Po startu šel na čelo Kubiš, za ním Kožíšek, Vannebo a Máka, který v první zatáčce upadl. Dan se ovšem rychle zvedl a před uphill sprintem se dostal na třetí místo. Při nájezdu do uphillu ukázal Kožíšek s Mákou své sprinterské kořeny a přehnali se přes Slováka. Do finálního skoku si to už Kožíšek pohlídal a vyhrál, Máka byl druhý, Kubiš třetí a Vannebo bral brambory.

Po závodě se již tradičně konal best trick. Diváci jen žasli co se dá na běžkách odjet. K vidění byly tradiční triky jako 360 a 720 a různé graby, ti odvážnější dávali frontflipy, někteří s náznakem supermana, ovšem dech vyrazil Australan Phillip Bellingham, který odjel naprosto čistý backflip!

Těšte se na další ročník Red Bull NordiX, a doufejme že Dropit.cz bude mít vícenásobné zastoupení.

Kátě děkujeme za super fotky a Aleškovi za reprezentaci a report!