Ráďas, Mondie a lyžovačka na Novém Zélandu

Radim Palán a Monika Žďárková nám posílají malé osvěžení v podobě článku a fotek z Nového Zélandu, kde tráví naše léto (zélandskou zimu). Jejich nový domov je na zasněženém kopci, ve středisku Mt. Dobson. Tento způsob léta zdá se nám poněkud přešťastný… ;)

Radim Palan a Monika Zdarkova Novy Zeland Novy Zeland Lyze
Radim Palan a Monika Zdarkova Novy Zeland Lyze Sydney Airport

Už tomu budou téměř dva měsíce co naši dva dropiťáci Ráďas a Mondie přistáli na druhé straně zeměkoule, v mece adrenalinových sportů – na Novém Zélandu.

 
 
Po třech dnech strávených na cestě – Praha, Dubaj, Sydney, přistálo jejich letadlo na jižním ostrově v Queenstownu. Tam také strávili nějaký čas u známých, prožili slavnostní festival vítání zimy a vyřídili si všechny potřebné věci.
Queenstown NZ Queenstown fireworks
Queenstown festival New Zealand road
Potom se vydali po levé straně silnice směr sever (čti střed jižního ostrova) do střediska Mount Dobson, kde se chopili instruktorování v místní ski school, servisování a vůbec tak všeho okolo. Zabydleli se kousek pod horou ve vesničce Fairlie, v klasickém studeném Kiwiáckém baráčku.
 
Mt. Dobson je menší, ale letos rekordně zasněžené středisko. Víc o tomto středisku Mt. Dobson a také dalších okolních NovoZélandských v reportech, které se na dropit.cz a snow.cz začnou objevovat  brzy. Každý den ráno na kopec a k večeru dolu, pokud zrovna příliš nefouká.Vítr je zatím jediný problém, který občas překazí azurovou lyžovačku.
Radim driver NZ Mount Dobson, New Zealand
Radim Palan - Novy Zeland Ski Ski Instructors Mt. Dobson
Když fučí, podnikají se výlety k oceánu a do okolní divočiny… a občas cesta náhle skončí a auto zapadne… to je ale normálka. Naštěstí jsou všude hodní farmáři s jejich monstertrucky, kteří za pivko rádi pomůžou. Vše je tam takové jiné, příjemné, jednoduché a vyklidněné.
 
Ráďas se dostal na pozici lyžařského instruktora se specializací na sportovní, pokročilé lyžaře. Také má na starosti místní školní lyžařský team, který je zvyklý jezdit v branách a připravuje se na velké celozélandské závody... ale co je opravdu důležité, tak místní školy pomalu začínají podléhat kouzlu skicrossu, který byl minulý rok zařazen do programu jejich meziškolního zápolení. 
Ocean NZ Monika Ocean
Car NZ Radim Lesson
Ve středisku Mt. Dobson právě probíhá stavba skicrossové tratě, kterou dostal Ráďas za úkol vymyslet a postavit… to bude ráááj. =)
Nedávno také dorazil japonský národní lyžařský team, který ve středisku Mt. Dobson trénuje pravidelně již 15 let. Letos poprvé také s boulaři, kteří si právě budují své „bouličky“. 
Před pár dny dokonce Mount Dobson navštívil trenér Teda Ligetyho – (momentálně nejlepšího lyžeře na světě pozn. red.). V patách měl filmařský štáb, který tam v nejbližších dnech začne točit reklamu právě s Tedem Shredem osobně.
Radim Palan GS ski Monika ski
Skicross Course Mt. Dobson Mondie a Radim ski
Mt. Dobson není megalomanské komerční středisko, ale zato je velkých možností a snaží se všem vyjít vstříc co to jenom jde.
 
Ráďas dokonce dostal prostory na kopci a tak si tam  rozjel jeho první Kiwiácký PanPalánův ski&snb servis, který těší všechny lyžaře a snowboarďáky, co by rádi jezdili rychleji a bezpečněji. Jeho den vypadá následovně: vlastní trénink, istruktorování, servising, instruktorování, servising, trénink… a tak stále dokola =) K večeru squash,či jiný kompenzační sport… a také trošku posilování.
PanPalanuv ski servis Mt. Dobson Radim Palan Ski Servis
Radim Palan Skicross Posilka
Mondie učí jak lyžařským, tak i snowboardovým dovednostem, všechny, od malých dětí, až po pokročilé sportovní lyžaře a názorně jim předvádí český lyžařský „narvistyl“ =) Také ve chvílích volna pomáhá v PanPalánově vysokohorském skiservisu. Nebojí se také občas vytáhnout plavky a ukázat místním kulatým farmářkám, že lyžování dělá hezká těla! =)
Monika Zdarkova Styx, Leki Monika Zdarkova Pupiik
Oba dva mají tedy díky vedení lyžařského střediska vytvořeny skvělé podmínky pro lyžování a „letní“ trénování, které poté budou moci zúročit, až se vrátí zpět na náš starý kontinent. 
 
Sjezdovky jsou liduprázdné, sníh drží skvělý celý den, tak je spousta prostoru pro trénink jízdy v branách, skoků a překonávání terénních nerovností (ve středisku jsou také 2 přírodní U-rampy… o tom, ale v příštím článku). 
 
A až se trochu oteplí a dny prodlouží, můžou si oba dva naši dropiťáci užívat luxusu půl dne lyžování a půl dne surfování, či kitování v blízkém oceánu (45min. jízdy autem).
 
Po mnoha dnech strávených na kopci slouží jako skvělá relaxace a regenerace blízké termální lázně u jezera Tekapo, kde si člověk může užívat vody až 45st. Horké a skočit přímo do snížku, nebo ledového jezera.
Tekapo lazne Lake Tekapo
Lake Tekapo Snow Zapadnuti v bahnu
Brzy také začnou kromě rybaření také střílet… lov je na Novém Zélandu, hned vedle rugby, totiž něco jako národní sport a i každé malé dítě má již nějakou tu svoji bouchačku.
 
Více fotek tady v galerii z Nového Zélandu a dole je pěkné, krátké videjko ze střediska Mount Dobson.

Tákžé... když by měl někdo cestu kolem, ozvěte se jim ;) Baráček mají velký dost…;)

Radas a Mondie Radim a Monika SnowScoot
See video