Freeride Hot Spot – Krippenstein

Minulý víkend jsme se vypravili zjistit jestli je opravdu Krippenstein tak dokonalé Freeridové středisko jak se o něm říká. Zážitek si samozřejmě nenecháme jen pro sebe a pořádně se o něj podělíme formou článku :-)

Krippenstein je součástí masivu Dachstein a nachází se v regionu solná komora, neboli Salzkamergut. Lanovka jede z vesnice Obertraun u Halstadtského jezera v nadmořské výšce 620 m až na Hoher Krippenstein 2100 m. Poloha Krippensteinu je pro našince opravdu dokonalá, protože z Prahy to je pouhých 380 km a jste tam v klidném tempu za 5 hod. Krippenstein je opravdu freeridové středisko a hrdě se k tomu hlásí, popravdě středisku s jednou sjezdovkou nic jiného nezbývá a to i přesto, že je 11 km dlouhá.

Středisko ale úspěšně hraje na moderní freeridovou notu, která láká stále větší a větší množství lyžařů. V lanovce nahoru je armáda stejně vybavených lidí se značkama jako K2, Armada apod., a tak jsem se svýma Sportenama opravdu vystupoval z řady :-)

Ubytování jsme našli úplně super na chatě Gjaid Alm téměř v 1800 m nad mořem, my jsme zvolili spaní na půdě na matraci za lidových 10 EUR, ale pokud jste fajnovky můžete mít „luxusní“ pokoj. Nebýt otravného malého Tibeťana :-) tak by to byla maximální oáza klidu, dokonalá pro relax po náročném ježdění.

A jak se teda na Krippu jezdí? Shrnul bych to tak, že je to opravdu obrovské hřiště pro všechny s úchylkou pro prašan. Jsou zde tři oficiální freeridové lines (na mapce jsou žlutě): Na nejsnazší se dostanete když pojedete asi 1 km po sjezdovce a pak se dáte doprava hned jak to nebude na skále. Druhou (není na mapce) trefíte hned po výstupu z kabiny, start je mezi kabinou a sedačkou, pak už Vás před pádem ze skály upozorní značky. Nevýhodou těchto dvou line je jejich jednoduchá dostupnost, díky tomu se tam vrhne každej kdo umí jen trochu lyžovat a terén je hned rozježděnej, při troše snahy najdete ale i tady neposkvrněnou lajnu. Nejlepší je poslední varianta, na kterou se dostanete tak, že za sedačkou odbočíte do leva a projedete nad výstupem z kotvy, pak Vás čeká krátký výšlap. Doporučuju šlápnout až nad ten hřeben, který je na mapce. Pak je zde nespočet dalších krásných míst pokud nejste líní si šlápnout a máte vázání pro chůzi a pásy, nebo prknaři sněžnice :-) Je to skutečně hřiště bez hranic. My jsme bohužel neměli štěstí na počasí a viditelnost tak nebyla úplně stoprocentní, proto jsme se museli držet oficiálních tratí.

Že zde freeriding není zločin (jako je tomu obvykle v ČR) dokládájí malé, ale důležité detaily, po výstupu z lanovky si například můžete zkontrolovat funkci pípáku rovnou na dvou stanicích, musím říct, že jsem to dělal a rozsvícené zelené diody Vám dají příjemně hřejivý pocit :-) Dalším důležitým detailem je značení nebezpečných míst (tam kde je to možné) a opravdu nedoporučuji ignorovat cedule EXIT, v lepším případě Vás čeká výšlap ve dvou metrech sněhu zpět, v tom horším zhučíte ze skály…

Jaký je verdikt? Na Kripp určitě zajeďte, je to kousek a má opravdu hooodně široké možnosti. Ale pokud hledáte nedotčené lajny a trochu romantiky, zkusil bych radši nějaké malé rakouské středisko (otestujeme příště).

 

PLUS MINUS

Otevřenost freeridingu

Oficiální tratě

Je to kousek

Super ubytko na horských chatách

Hodně lidí s FR lyžema = hodně rozježděných tratí

 

Velký dík Šenkymu za fota, víc jich je v galerii.