Dlouhodobý test Sporten Gambler

Sněhová nadílka posledních dní nás už láká na SKI a tak je na čase se pořádně vybavit na blížící se sezónu! Tu minulou se nám do rukou dostali freeridové lyže od Českého výrobce Sporten, a to model Gambler. Gamblery jsme protáhli po všemožných koutech Evropy a otestovali na spoustě různých terénů. Za celou sezónu ježdění jsme lyže doznali až do posledního atomu grafitu ve skluznici a to vše najdete v následujícím článku od testerů Gamblerů Duba, Vrbiče a Paulieho.

Gamblery jsou poctivý freeridový SKI s pořádnou plochou. Při rozměrech 143-111-131 mm je víc než jasné, že patří do pořádného prachu. Dostat je můžete ve dvou délkách – 183, nebo 191 cm, já jsem při svém hobitím vzrůstu 170 cm zvolil kratší alternativu a byla to trefa do černého.

Design Gamblerů je v rytmu SKA, a výsledek je docela sexy. Sympatický je, že Sporten nešel cestou nejsnazšího odporu a neokopíroval design některé vyhlášené freeridové značky, jako K2, nebo LINE, ale šel svojí vlastní osobitou cestou. Z reakcí svého okolí jsem pochopil, že je to jednoznačně LOVE or HATE design, takže se buďto člověku super líbí, nebo se mu naopak hnusí. Já patřím jednoznačně do první skupiny a na mě design Gamblerů rozhodně funguje J

Abych využil potenciál Gamblerů naplno, tak jsem je spároval s freeridovým vázáním Marker Duke a stoupacíma pásama 3G ALPINIST, můj FR kit doplnily teleskopické hůlky LEKI Rodeo.

A teď to nejdůležitější. Jak teda jezděj? Musím říct, že jsem byl a stále jsem nadmíru překvapen! Gamblery jsem otestoval v nejrůznějších podmínkách, od pořádnýho prachu v Zillertalu, přes waterslide Jaž po jízdu na upravený pistě. Doma jsou samozřejmě v prachu a jsou výborný. Díky velkýmu radiusu (24m, resp 26m v delší variantě), velké šířce pod patou a trošku tvrdší konstrukci nejsou úplně ideální na proplejtání se mezi stromy na backcountry, ale jak se prostor trochu uvolní a dostanete se na prudší kopec, tak jsou Gamblery dokonalý. Jsou stabilní a krásně plavou v prachu. Popravdě je to taky to správný místo, kam patřej. Na dovádění v prašanu mezi stromy v ČR se spíš hodí užší Bubblery. Gamblery mě mimo jiné překvapily i tím, jak dobře jezdí i po upravené sjezdovce. I přes svojí šířku jsou perfektní na tvrdém podkladu a stávají se tak poměrně univerzální lyží, možná je to proto, že nejsou vybaveny dnes tak moderním rockerem, každopádně se na nich svezete i na sjezdovce. Překvapením číslo dvě je to jakým způsobem stoupají nahoru ve spojení s pásama G3 Alpinist, není to sice nějaký superlehký skialpový set ale zase je jen tak nepropíchnete hůlkou :-)

Sečteno a podtrženo, GAMBLERY jsou ideální, pokud chcete super lyže do prašanu, nejlépe na alpské otevřené a prudké svahy a přitom si nechcete pořizovat další lyže na dovádění v ČR, nebo pózování na sjezdovce. GAMBLERY to zvládnou všechno a ještě přihazují neotřelý design, který sice nemusí někomu sednout, ale určitě nezapadnete do řady stejně oháklých a vybavených FR riderů J  Pokud je zde něco, co bych jim vytknul, tak je to možná až přílišná tvrdost. Mohly by být o něco málo měkčí na špičce, ale pravděpodobně by tak ztratily svého univerzálního ducha. Při doporučené maloobchodní ceně 7790 Kč je to více než atraktivní záležitost. Takže finální verdikt zní „Support the locals“ a jděte do Sportenů J

Aby jste si mohli udělat lepší obrázek, tak ještě přikládám další postřehy od dvou dropit riderů, kteří taky osedlali Gamblery, od Vrbiče a Paulieho:

Paulie:

Tak i já jsem nasadil Duka a musím říct, že to něco váží, ale na druhou stranu já nechodím do kopce protože mě to baví, ale protože se těšim až pojedu z kopce :). Gamblery jsem testoval 2 měsíce v Chamonix, a pak celou zimu v Norsku. Všichni na ně koukaj s otevřenou pusou a jsou překvapený, když se dozví, že takovýhle nářadíčko vzniká v český kotlině. Díky nadmořské výšce nebo spíš zeměpisné šířce jsem jezdil většinou v otevřeným terénu a větší rychlosti a to je přesně tam kam Gamblery patří! Já jsem zvolil 191 cm a jsem nadmíru spokojenej, lyže vede dobře stopu a je stabilní, několikrát mě podržela při nepovedeným dropu svojí délkou a tvrdostí. Za 2 roky jsem zatím nepocítil, že by lyže výrazně změkla a to je velmi pozitivní. Výborná lyže, velmi zajímavej poměr cena/výkon a možnost se odlišit, to je to co ti nabízí Sporten Gambler. The choice is up to you :).

Vrbič: 

Dlouho jsem s sebou tahal dvoje ski, proto, abych si mohl naplno užít jak uprevenejch sjezdovek, tak i pořádnýho prachu. GAMBLERY mi přinesli uspokojivý kompromis a nemusím tahat plnej kufr lyží.

Je sice pravda, že když napadne u nás čerstvej prašan a jde se do lesa, tak volím raději měkčí lyže, ale jakmile se jde na sjezdovku nebo do volnějšího prostranství, GAMBLARY jsou jasná volba. Mezi jejich výhody rozhodně patří bytelnost lyže. Pusobí na mě jako malej tančík :D, jen tak se nezlomí a ani když se trefí nějaká ta skalka, tak je to nezabije. Taková daň za jejich odolnost je jejich váha. Na celodenní šlapaní asi nebudou ideální volba.  Pokud si chcete někam vyšlápnout pro parádní lajnu, zapotíte se asi víc, než kdyby jste šli s nějakýma lehkejma žihadlama, ale ta odměna v podobě parádního svezení stojí rozhodně za to!