Evropský pohár ve skicrossu - Jerzens AUT

Dne 10-11. 12. 2010 se v rakouském středisku Hochzeiger-Jerzens v Tirolsku odjel první závod letošního Evropského Poháru ve skicrossu a první závod rakouské série Austria Skicross Tour, která především vyhledává nové talenty v Rakousku ve skicrossu tedy první závody sezony 2010/2011. Středisko Hochzeiger-Jerzens je zajímavé tím, že je to tréninkové středisko rakouského sjezdaře Benjamina Raicha, jenž se může pyšnit několika výhrami ve Světovém Poháru v alpském lyžování a titulem mistra světa a nedaleko odsud v současnosti stále bydlí.

Fotky najdete ve fotogalerii ZDE

Na startu se sešla vyjma několika jmen (Kraus, Schmid, Groenvold, Lewen, Šafář atd.) doslova celá světová špička jak v mužské tak i v ženské kategorii v čele s Andreasem Mattem z Rakouska (stříbro v olympijském závodě a mistr světa 2009) v mužské kategorii a Asleigh  Mcivor  z Kanady (mistryně světa 2009 a olympijská vítězka z Vancouveru 2010).

Závod s tak nabitou startovní listinou sliboval určitě zajímavou podívanou a bitvy jak v kvalifikaci tak loket na loket ve finálových rozjíždkách.

Dropit.cz se na závod vydal ve složení: Radim Palán, Petr Koudela, Tomáš Vrbický a Jiří Čech s Láďou Vrbickým jako Head Coachem a vedoucím výpravy. Dále byli přítomni ještě Jakub Kopřiva a Nikol Kučerová doplněni Martinem Kopřivou a Jardou Lučanem jako podpůrný tým a servisman.

Samotný závod Evropského Poháru byl situován do dvou dnů, kdy v pátek byl na programu trénink a kvalifikace a v sobotu finálové rozjíždky.

Trat byla postavena na černé sjezdovce, která je pojmenována po slavném místním sjezdaři Benjaminu Raichovi viz. obr.

Trať nebyla až tak náročná svými překážkami, pouze tři skoky, jakožto svou rychlostí a postupem času, kdy pod náporem jezdců již byla značně rozbitá. Na start se totiž postavilo, jako je už zvykem na začátku sezony, 96 mužů a 24žen. Nejlepší časy se pohybovaly okolo 53s v mužské kategorii v ženské okolo 56s. K samotné trati si myslím, že nemá cenu se dále vyjadřovat, názor si můžete udělat sami z videa na konci článku, kdy vás po trati sveze Radim Palán a zde si můžete všimnout i rychlosti, kterou se po trati jezdilo.

Samotný den nezačal už od rána dobře. K hustému sněžení se přidal i vítr a špatná viditelnost a trénink byl několikrát posunut. Po několika desítkách minut byl trénink spuštěn, ale byl neustále zdržován častými pády závodníků a velkým množstvím zúčastněných a i tím, že pořadatelé pouštěli vždy jen jednoho do tratě. Výsledkem bylo to, že každý stihl odjet jen jednu tréninkovou jízdu, což určitě nestačilo. Mě osobně a myslím, že i dalším se dokonce nepodařilo odjet ani celou tréninkovou jízdu což nevěstilo nic dobrého. Po ukončení tréninku se program neustále protahoval, po obědě se počasí trošku vylepšilo tak mohla odstartovat samotná kvalifikace. V ženské Kategorii ji nejlépe zvládla Katrin Ofner (AUT) následována Marion Josserand (FRA) a Asleigh  Mcivor (CAN). Naše Nikol Kučerová dokončila kvalifikaci na vynikajícím čtvrtém místě, což dávalo velké vyhlídky do sobotních finálových rozjížděk. Nikol nám po kvalifikaci doslova sdělila, že “honila lyže po kopci“, takže dobrou práci odvedl i servisman Jarda Lučan. V mužské kategorii vyhrál kvalifikaci Brady Leman (CAN) následován Andreasem Mattem (AUT) a Egorem Korotkovem (RUS). Z Čechů se nejlépe „dařilo“ Jirkovi Čechovi, který obsadil 69. místo, dále Dropit rider Radim Palán 76. místo. Ostaní Dropit riders Petr Koudela a Tomáš Vrbický minuli bránu stejně jako Kuba Kopřiva a závod nedokončili, respektive byli diskvalifikováni za neprojetí bránami vytyčené tratě.

Sobotní program se nás týkal tedy pouze jako diváků, počasí pokračovalo ve stejném duchu jako v pátek, ale po obědě se opět do startu finálových rozjížděk se již zlepšilo. Tento den někteří využili k freeridingu kdy přes noc napadlo několik desítek cm prašanu, což slibovalo výborné podmínky na ježdění v prašanu a podpoření, alespoň svými hlasivkami Nikol Kučerovou. Ta nastoupila do finálových rozjížděk jako jediná z Čechů. Nikol po 4. místě v kvalifikaci byla nasazena do heatu č. 2, kdy na sobě měla červenou košilku, jakožto nejlepší z kvalifikace v tomto heatu a měla právo jako první výběru startovní brány. Dále v tomto heatu startovaly: Kelsey Serwa (Can), Jesica Millet Gouchoe (FRA) a Yulia Livinskaya (RUS). Nikol v tomto heatu dojela jako druhá a celkově skončila na výborném 6. místě, kdy si dojela v malém finále pro druhé místo a pro 200 FIS bodů.

Po skončení závodu byl na programu Team Captains Meeting, čili porada kapitánů týmů kde nám byly sděleny nfomace jak bude probíhat nedělní Austria Skicross Tour a den jsme zakončili návštěvou města Imst a přípravou lyží na neděli.

Nedělní ráno nás opět nepřekvapilo ne moc dobrým počasím, sice přes noc nesněžilo, ale neustále byla obloha zamračená a viditelnost nebyla moc dobrá.

Trať se oproti závodu Evropského Poháru vyznačovala několika výraznými změnami, kdy se z ní v podstatě stal obří slalom. Strženy byly veškeré skoky, až na cílový, ale ten byl výrazně snížen a trať ani v jednom momentě nepředstavovala trať skicrossovou. Tato změna byla již avizovaná na poradě, kdy pořadatelé upozornili, že vzhledem k tomu, že závod je open a přihlást se může v podstatě kdokoliv. Pořadatelé chtějí, aby trať byla jednoduchá a přitáhla nové talenty. Na startu se opět objevila velká konkurence ve všech kategoriích, dohromady čítající 107 startujících žen i mužů. Organizátoři závod rozdělili do několika kategorií tak, aby si byl schopen zazávodit každý. Jeli se zvlášť junioři, dospělí, kteří nejezdí Světový Pohár a pak na svěťákoví borci a zvlášť byla také ženská kategorie. Startovní listina po závodě Evropského Poháru notně prořídla a to dávalo šance Dropit teamu, který jako jediný zůstal i na nedělní program.

Po prohlídce následovala opět jen jedna tréninková jízda před finálovými rozjíždkami.

V kategorii juniorů se do hlavního závodu kvalifikovali oba naši Dropit borci Jirka Čech i Tomáš Vrbický a v kategorii nesvěťákových borců se kvalifikoval Radim Palán z 27. místa stále limitován zraněnou nohou- natrženým svalem v noze. Já – Petr Koudela - po chybě ve střední části tratě, kdy jsem byl nucen skoro zastavit, jsem se bohužel o 0,30s nekvalifikoval a zbyl jsem pouze jen jako fotograf a podpůrný tým.

V rozjíždkách už se Dropit teamu už tak nedařilo a bohužel žádnému z našich tří zástůpců se nepodařilo probojovat do dalších rozjížděk.

Další závody jsou na programu až po novém roce a doufám, že do nich vstoupíme s lepšími výsledky a celkově i lepším rokem 2011, než byl rok 2010.