DROPIT RIDERS

 

Dropit riders jsou vyznavači jakéhokoliv pohybu na sněhu - v prašanu, ve snowparku, ve čtyřech v ledovém korytu, sami při rychlostním závodě, na lyžích, na prkně nebo třeba i na bobech. Jsou to lidé, kteří pro sníh dýchají a na www.dropit.cz Vás informují o dění na českých i zahraničních svazích. The way they see it!
 
Radim Palán, Tomáš Vrbický, Martin Vrbický, Jan Doubek - dropit riders
 
jejich hlavní EXTRÉMNÍ SPORTY a DISCIPLÍNY jsou:

SKICROSS (skikros, SX, skier X, ski-X, skiercross):
nejmladší a velice progresivní olympijská disciplína. Skicross je napínavá a adrenalinová podívaná dost podobná motocrossu, jen na lyžích a v zimním prostředí.
Čtyři až šest závodníků se společně vydává do ledového koryta plného skoků (až 70metrů), klopených zatáček, boulí, vln a jiných překážek. Kontakt a strkání se je povoleno.
Nejprve se jede kvalifikace- jen po jednom a na čas. 32 nejrychlejších postoupí do hlavního závodu, kde se závodí v rozjížďkách po čtyřech. První dva vždy postupují dále. Rychlost se pohybuje v průměru okolo 80-90 km/h.
Naleznete ho na Zimních olympijských hrách, X-Games, Světových pohárech, Evropských pohárech, Národních mistrovstvích a komerčních závodech.
Skicross spadá pod Akrobatické lyžování - společně s boulemi a akrobatickými skoky na lyžích.
Mezi největší hvězdy skikrosu patří Čech Tomáš Kraus a Francouzska Ophelie David.
Dropit SX rideři jsou Radim Palán, Jan Doubek, Tomáš Vrbický a Petr Koudela.

 
FREESTYLE (big air, street, akrobatické skoky, FS, u-rampa, účko)
asi nejpopulárnější newschool forma lyžování. Jedná se o extrémní skoky na lyžích s co nejvíce nejobtížnějšími triky a s co největším oblečením.  Jezdí a skáče se také přes různé překážky - stoly, lavice, zábradlí apod. a také ve speciální U-rampě. Správné lyžařské středisko by určitě mělo mít nějaký ten snowpark, ve kterém se freeskieři pořádně vyřádí.
Dropit FS rideři jsou: Andrejka Krýslová, Martin Zahálka a Martin Vrbický.
 
FREERIDE (volné lyžování, FR, prašan, heliskiing, no pist, off pist)
jenom vy a hora. Žádná sjezdovka, žádná pravidla... jen občas sem tam nějaká ta lavina.
Dropit FR rideři jsou: Pavel Draštík, Tomáš Vrbický, Martin Vrbický, Jan Doubek a Radim Palán.
 
SPEEDSKI (rychlostní lyžování, SS)
nejrychlejší lyžování vůbec- nad 200 km/h. Speedski se jezdí po jedom rovně z kopce dolů ve speciálních kombinézách se speciálním vybavením (lyže, helma, hole, spojlery...). Neměří se čas, ale nejvyšší dosažená rychlost. Historicky největší rychlostní rekord drží Simone Origone - 251,40km/h, v ženách Sanna Tidstrand - 242,59km/h. Český rychlostní rekord Petra Kakeše nedávno překonal Radek Čermák s 237,697km/h. Závodí se na speciálních sjezdovkách např. ve Vars, Ore, Verbier a Les Akr. Na některých je zrychlení z 0 na 100km/h za neuvěřitelných 1,5vteřiny.
 
SNOWBOARDCROSS (snowboardkros, SNBX, snoubordkros)
historicky starší obdoba skicrossu. Vše je prakticky totožné jen se nejezdí na lyžích, ale na snowboardu. Trať je malinko upravená pro menší rychlosti, zato o pády tu vůbec není nouze. Je zde hodně skoků, klopených zatáček a jiných technických pasáží. Tělesný kontakt je také povolen.
Mezi hlavní hvězdy snowboardcrossu patří Češi Michal Novotný a Eva Samková.
Dropit SNBX rider je Daniel Martínek.